ERA GARANCIA Realitní kancelář

Quo vadis, Realitní Trhu?

Quo vadis, Realitní Trhu?

Vytvořeno dne: 20/01/2021

Kam se ten náš byznys žene, ptá se řada realitních manažerů a makléřů. Není divu, s koronavirem se čekala už koncem tohoto roku recese, pád cen nemovitostí, zpomalení trhu hypoték a leccos z toho, čím nás vyučil stav hospodářství po roce 2008.

Jenže všechno je od počátku pandemie jinak. Obráceně. Státy (alespoň ty evropské) nesevřely dlaň s penězi a neutáhly kohoutky…Naopak začaly všemožně sanovat ekonomický cyklus, aby bylo zpomalení co nejmenší, aby se dostavil co nejdříve ten pravý „restart“.

Všemu se ale zabránit nedá – odchodům zahraničních pracovníků (zejména ze stavebnictví), karanténním izolacím zaměstnanců, absencím z důvodu péče o děti, jež zůstaly doma místo běžné školní či předškolní docházky, uzavření obchodů a služeb, atd.

Paradoxně jsme svědky nikoli stagnace či propadu cen, ale naopak dalšího růstu cen rezidenčních nemovitostí, které už byly beztak hodně vysoké. Stavebnictví neprodukuje nové byty a domy pro hladový realitní trh ani zdaleka v žádoucí míře (stavební firmy i projektanti k tomu mají více důvodů) a tak není takřka co prodávat. Na straně poptávky nestojí zdaleka jen ti, co chtějí bydlet či bydlet lépe, jinak či jinde. Je tam i mnoho těch, kteří vidí v pořízení bytu či domu „uklizené peníze“ nebo odložený zisk, A pak je tu ta psychologie opatrných Čechů (ale nejen jich). Bydlení „ve svém“, to je přece jistota. A když neumím šetřit, tak mně to hypotéka naučí…

V každém případě jsme momentálně na realitním trhu, kde každá nabídka rezidenční nemovitosti k prodeji nese opravdu velmi efektivní výsledek. Máme-li co prodávat, tak teď je pro to opravdu správný čas. Moc často dnes naši makléři prodávají lépe, než náš klient očekával…

A kupující přitom také netahají za „až moc krátký konec“ – hypotéky nikdy nebyly levnější…

Ale

nezapomeňte, že ani sekvoj americká neroste až do nebe – všechno má své limity…

Takže otázka na recesi nezní „jestli“, ale „kdy“?

A promiňte, odpověď na to si v této době zcela nových zásahů státu do ekonomiky nelze seriózně navolit. Střídání dobrých a špatných období ve světovém (a tedy i národním) hospodářství je zákonitost, která se dá jen dočasně oddálit, nikoli zcela eliminovat.

Využijte tedy situace a kujte železo, dokud je žhavé! A my je s vámi nažhavíme…

Václav Kmoch, listopad 2020