ERA GARANCIA Realitní kancelář

Hodnocení současného stavu realitního trhu

Hodnocení současného stavu realitního trhu

Vytvořeno dne: 02/08/2021

Jak je na tom TRH S NEMOVITOSTMI teď, kdy zabrala vakcinace a vládní opatření k zamezení pandemie?

Tak především: RŮST CEN BYTŮ, DOMŮ A POZEMKŮ NEZPOMALUJE!

Zásadní vliv na tento růst má pochopitelně koupěschopná poptávka. Kdo za ní je? Normální by bylo, že by šlo o lidi, kteří potřebují řešit svou bytovou situaci ať už novým bytem či nákupem staršího obydlí…

Co je ale zásadním vlivem v dnešní době, to je ohromný zájem tzv. investorů a spekulujících. Očekává se inflační vlna, relativizace řady „hodnot“ a byt, dům či pozemek se jeví přinejmenším jako relativní jistota uložených peněz.

Navíc je tu velmi liberální hypoteční politika komerčních bank, které se předhánějí stále ještě v nízkých úrokových sazbách k úvěrům na bydlení a nekladou téměř žádné „zbrzďující“ podmínky.

Co lze tedy očekávat do blízkého budoucna?

Centrální banka zřejmě zatlačí na vzrůst úrokových sazeb, dají se také očekávat věcná omezení přístupu k úvěrům (už jsme to přece zažili…)

Dalším „efektem“ může být tlak investorů na zvýšení nájemného – vysoká cena nakoupeného „investičního“ bytu by se měla z nájemného splácet a to může hnát nájmy společně s inflací obecně vzhůru.

Pokud jde o vývoj cen obydlí

Určitě v nejbližších 1-2 letech neklesnou, i když by oslabil tlak poptávky. Zásadně se totiž v pandemii Covid-19 zbrzdila výstavba nových bytů a domů zejména v Praze, ale i v celé ČR a to se dožene v tom lepším případě nejdříve za dva roky…Takže hlad po nemovitostech potrvá, ale jestli prodávat teď nebo později – to má jednoznačnou odpověď: TEĎ! Nikdy nebude prodávající v tak silné pozici vůči kupujícímu jako je tomu právě nyní. My, realitní kancelář ERA GARANCIA, za úspěch dnes doslova ručíme, ať už využijeme „klasiku“ či do toho půjdeme aukcí…